Sekám weby na míru!

Tvorba webových prezentací a eshopů 

HTTP a HTTPS: Rozdíl není jen v zámečku vedle názvu stránku

Jaký je tedy rozdíl mezi „http“ a „https“? Jak se ukazuje, docela velký. I když to některým lidem nepřipadá jako nic jiného než přidané „s“ k nic neříkající adrese URL, pravdou je, že pro ty, kterým záleží na tom, aby byli při procházení internetu v bezpečí, má „s“ v „https“ velký význam. Dovolte mi to vysvětlit.

Pojďme si nejprve říct, co je to HTTP.

HTTP je zkratka pro „HyperText Transfer Protocol“ a umožňuje datovou komunikaci na internetu. Pokud zadáte do prohlížeče nějakou adresu, např. webkat.cz a stisknete ENTER, tak je to právě HTTP protokol, který se aktivuje, umožní přístup ke všem souborům na této adrese a po zpracování zobrazí výsledek ve vašem prohlížeči. Toto se opakuje pokaždé, když kliknete na jakýkoliv nový odkaz či zadáte ručně novou adresu.

 

A nyní přejdeme k vylepšené verzi HTTPS.
HTTPS protokol existuje od samého počátku internetu, ale až v poslední době se mu začalo dostávat větší pozornosti. Písmenko „S“ na konci znamená Secure (bezpečný). Takže HTTPS funguje stejně jako HTTP s tím rozdílem, že navíc celou komunikaci šifruje, aby byla zabezpečená.
Tento protokol byl donedávna výsadou bank, kde docházelo k převodům peněz, případně nákupní košíky, kde probíhala platba kreditní kartou. HTTPS zajišťuje, že připojení je zabezpečené před útočníkem.


Podle rostoucí popularity používání protokolu HTTPS by se dalo říct, že všechny velké společnosti dávno používají tento protokol. Ještě v roce 2017 společnosti jako ASK, Alibaba, BBC, Times a další velcí hráči si stále dávali na čas. Podle statistik společnosti Google se od roku 2017, kde tento protokol používalo přes 50 % webů, zvedl počet na aktuálních 76,4 % po celém světě.

To, co čtete nebo k čemu se dostanete na internetu, o vás může hodně prozradit. Když jsou tyto informace shromážděny, je pouze už dětskou hrou dát dohromady kompletní lidský profil. Vaše zájmy, preference, lajky, nesympatie a vztahy s HTTP nejsou soukromé. Lze se vyhnout falšování, vládnímu snoopingu nebo cenzuře obsahu, ke kterému máte přístup, přístupem k obsahu přes HTTPS. Stručně řečeno, HTTPS pomáhá zajistit(při zadání správné adresy!!!):

 

  1. Web, na který přistupujete, je autentický a nejedná se o podvodný nebo phishingový odkaz.
  2. Spojení je zašifrováno a metadata jako URL, vyhledávací dotazy atd. jsou skrytá, a tudíž důvěrná.
  3. Obsah, ke kterému přistupujete, nebyl zmanipulován, a tedy integrita údajů je zachována.
  4. A v neposlední řadě se výrazně zrychlí přenos souborů, čímž vaše webové stránka získá značné kladné hodnocení pro výsledky ve vyhledávačích.

 

Na závěr ještě 2 odkazy, kde si můžete vyzkoušet jak rozdíl v rychlosti, tak úroveň zabezpečení webu.

Potřebujete poradit?

Nejste si i přesto jisti a potřebujete poradit? Neváhejte s kontaktováním.
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany soukromí a Podmínky služby společnosti Google.

Líbil se Vám tento článek?

Sdílet na Facebook
Sdílet na Twitter
Sdílet na Linkedin
Sdílet na Pinterest